İstanbul Boğazı’ndaki Ünlü Yalılar ve Sahipleri

Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; İstanbul Boğazı’ndaki yalılarda kimler oturuyor? Hangi dönemde inşa edildi? İşte cevapları… ANADOLU KAZASKERİ NECMETTİN EFENDİ YALISI 19’uncu yüzyıl sonlarında yapıldığı tahmin edilen yalı Vaniköy’de yer alıyor. Harem-selamlık ve hamlacılar (büyük sandal ve kayıklarda kıçtan birinci oturakta kürek çeken kimse) olmak üzere üç bölümü üç ayrı yalıya dönüştürülmüştür. Harem kısmı Sait Kılıçcı Paşa’ya geçtikten sonra çok el değiştirdi. Daha sonra yıkılarak kagir bina yapıldı. Yalının son ve şimdiki sahibi ise Akfil Holding’in ortağı Ender Mermerci. HASİP PAŞA YALISI
Hasip Paşa Yalısı, Beylerbeyi’nin en gösterişli yalılarından biri olarak biliniyor. Uzun yıllar Nazım Kalkavan’ın ikametgahı olarak kullanıldığından Kalkavan Yalısı olarak da anılır. Yalının şu anki sahibi ise merhum iş adamı Sakıp Sabancı’nın ailesi. Yapı, daha sonra bölünerek müstakil yalılar haline dönüştürülmüş. Şu anda özgün mimarisiyle Boğaziçi’nin en güzel yalıları arasında gösteriliyor. 
KIBRISLI YALISI Kıbrıslı Yalısı Anadolu Hisarı’nda yer alıyor. Bilinen ilk sahibi I. Abdülhamit devri sadrazamlarından İzzet Mehmet Paşa’dır. Yalı, ‘Kıbrıslı’ adını ise Mehmet Paşa ailesinden sonra satıldığı Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa’dan almıştır. Yalının denize cephesi 64 metredir. Yalı, sofalarından başka alt katta 15, üst katta altı olmak üzere 21 odadır. Şu an birkaç hissedara ait olan yalının üçte birinde Alev-Halis Komili çifti, kalan diğer üçte birlik bölümlerde ise Ömer Üründül ve Dirvana Aileleri oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir